SLEDOVÁNÍ A STAHOVÁNÍ NA TĚCHTO STRÁNKÁCH
JE UMOŽNĚNO POUZE PŘIHLÁŠENÝM UŽIVATELŮM!



V případě, že vám naše skrývací lišty s obsahy nefungují, zkontrolujte, zda-li jste přihlášeni.


Děkujeme za přečtení.




Warframe

WARFRAME

Info:

Originální název: Warframe
Rok vydání: 2013
Typ: MMOTPS
Žánry: Akční, Z pohledu třetí osoby, Střílečka, Kooperativní
Vývojář: Digital Extremes
Platforma: PC - Windows
Překladové rozhraní: ENG, DE, FR, IT
Orig. webová stránka: warframe.com
Warframe wiki: warframe.wikia.com



Rady a Návody:

Charaktery postav:
>>Nidus<<
>>Trinity<<
>>Rhino<<
>>Frost<<



Příběh:

Po staletích se probouzíte v biomechanickém obleku prastaré rasy válečníků Tenno z kryospánku, abyste zjistili, že všichni vaši milovaní jsou mrtví, po soustavě se rozšířil vliv Orokinů, kterým se při posledním pronásledování Tenno podařilo uniknout z Voidu – černé díry, která pohltila lodě Tenno i Orokinů. Spolu s vámi se probouzí i váš lodní Cephalon Ordis, který patří k ještě starší rase Cephalonů snažící se pochopit a shromáždit všechno vědění ve vesmíru. Přestože si Ordis stejně jako vy moc nepamatuje, poznává Vás a sdělí Vám, že jste jeho ztracený Operátor.
Později se setkáte i s Lotus, která se Vám bude snažit pomoct vzpomenout na váš původ a hlavně dodat smysl vaší výpravě za poznáním.



Úvod do soustavy:

Přestože se u akční střílečky může zdát, že se tu příliš důrazu na příběh neklade, nenechte se zmást. Od začátku až do samého konce vás budou provázet questy. Těch sice bude sotva kolem 20, ale o to více se vyplatí je sledovat.
Začněme tedy úplně na začátku. Po přihlášení do hry si budete moct vybrat mezi třemi Framy – obleky, Voltem, Excalibrem a Magem. Každý má své vlastní schopnosti, vzhled a statistiky. Volt vás umí zrychlovat, Excalibur kolem sebe máchá mečem a Mag používá magnetická pole k usmrcení nepřátel. Po vybraní se spustí cutscéna. Hra si od samého začátku klade za důležité ukázat vám rychlý a svižný styl boje, nebo-li okamžitě Vás hodí do potyčky s Grineery – jedné ze tří nepřátelských ras. Naštěstí v tom dlouho nebudete sami. Jako mentální podpora přichází Ordis, který vám sdělí potřebné detaily a ukáže Vám, kde sebrat zbraň. Pokud volíte tichý způsob odklízení nepřátel, vřele doporučím luk MK1-Paris a MK1-Kunai a v případě Excalbra je nejlepší možnost na blízko meč. Po té, co zdárně dojdete na místo vyzvednutí, se objeví Ordis i s vaší malou kocábkou.
Hra se však po tutoriálu s nikým nemazlí. Vysvětlení nikde a Vy se poslepu noříte do hlubin vesmíru a doufáte, že Vám hra pomůže. Bohužel nepomůže. Naštěstí existuje komunita a wikipedie. Pokud hledáte jakékoliv informace, spolehněte se na internet a prozíravost.



Svět Warframe:

Jedná se o TPS (Third Person Shooter = střílečka ze třetí osoby) sci-fi hru zasazenou do naší sluneční soustavy. Těšit se můžete na vaše oblíbené planety jako je Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun a dokonce i Pluto! Kromě této velké devítky se podíváte i na Měsíc (po dokončení questu Second Dream) i měsíce ostatních planet jako Phobos, Ceres nebo Europa. Dalšími významnými lokacemi je Void, kde potkáte Orokiny – spojení rasy Corpus a Grineer; Derelict Void – zde potkáte hlavně třetí zmutovanou rasu Infested a Kuva Fortress (po dokončení War Within).


Na všech najdete mise rozličných typů od Defense – bránení cryopodu; Spy – vloupání a hackování; Survival – doplňování zásob kyslíku; až po Archwing mise, které se odehrávají ve volném vesmíru (po dokončení questu Archwing). Ovšem jako vždy je i hromada výjimek a kliček, proto jsem zmínil pouze okrajovou základní část.




Pohyb:

Warframe má jeden z nejvolnějších pohybových systémů jaký jsem za roky hraní viděl. Můžete skákat, klouzat, lézt po zdech, po lanech, dělat dlouhé skoky - bullet jumpy, salta a dokonce mířením pravým tlačítkem přejít do slow motion, kde pomalu padáte a nebo to můžete použít jako plachtění přes delší vzdálenosti. Samozřejmým základem je sprint a double jump, bez kterých by to prostě nešlo.



Výbava pro přežití:

Rasa Tenno by se dala popsat jako ninja válečníci s velmi pokročilou technologií. Ve směs se váš styl boje bude orientovat podle zbraní a Framu. Zbraně mají konkrétně tři kategorie:
Primary: čítá všechny větší zbraně od luku, děla, automatických pušek, odstřelovacích pušek nebo brokovnic po kuše nebo plasmové zbraně takřka každý typ střelné zbraně
Secondary: příruční pistole, samopal, malá kuše či menší brokovnice
Melee: veškeré zbraně na blízko ať už velký obouruční meč nebo bič či bumerang – výběr je rozhodně velký
Kombinací těchto tří lze vytvořit destruktivní kombinaci. Odstřelovací puška na dálku, samopal na střední vzdálenost a meč na blízko? Nic vám nebrání!


Každá zbraň má tři základní typy poškození, které mají rozdílnou účinnost: Slash – životy, Impact – brnění, Puncture – štít.

Většina zbraní má v základu zvýšený jeden typ poškození. Nedivte se tedy, že uvidíte zbraň se Slash 1 248, Impact 156 a Puncture 156. Neznamená to, že by vaše zbraň byla slabá, ale hodí se více na boj s jiným typem nepřátel. Ale ani tak není nic ztraceno. Později si u „Módů“ můžete povšimnout další typů poškození.



Frame:

Tohle je snad nejdůležitější náplň hry. O zbraních toho říct moc nelze, každá má své specifika, pro i proti a jednoduše každý má rád jiný styl střelby. Ale Frame je něco zcela jiného. Od vašeho Framu se odvíjí počet životů, štítu, brnění, energie a hlavně Ability. Každý Frame má 4 Ability, které se mnohdy navzájem doplňují a umí tedy vytvořit devastující kombinace. Jak už to tak bývá, některé budete používat stále, jiné vůbec. Každý Frame se specializuje v jiné oblasti a zatímco Trinity je perfektní na podpornou roli (umí doplňovat energii a výborně uzdravovat), Frost s jeho Snow Globe – vytvoří ledovou kopuli jako štít – se hodí hlavně jako obrana. Nic vám nebrání vlastnit jich více nebo snad dokonce všechny a tedy je používat i dle typu mise. Např.: Na Defense se bude hodit Forst, aby udělal štít kolem cryopodu. Na Survival se hodí Trinity, aby doplňovala zdraví a energii.
Asi bych povídání o Framech zakončil malou vsuvkou z příběhu – bez spoilerů. Tenno je lidská rasa ovlivněná Voidem. Díky tomu získali Tenno úžasné schopnosti. Vy jste Operátor, který se přes energii Voidu dokáže napojit na Frame a ovládat ho. Bez Operátora je Frame obyčejný oblek. Taktéž Frame vychází z anglického slova pro „rám“, tudíž bychom mohli říct, že to je rám kolem Operátora. Nicméně to je spíše jen taková maličkost.



Mastery Rank:

Máme tu Ability, Framy podobající se RPG classám a zbraně, tedy dá se to přirovnat i k RPG. Jako správné RPG to chce i levelovací systém. Ten tu najdete v podobě Mastery Ranků. Ty se však nezvyšují plněním questů, zabíjením ani ničím podobným. Přibývají, pokud uděláte nový Rank na nějaké věci. Ach ano, zase ty pojmy.
Rank: Každá věc začíná jako UNRANKED = 0. Maximální počet Ranků je 30. V případě Framu se společně s vyšším rankem navyšují i statistiky. V případě zbraní se statistiky nemění. Abyste dostali nový rank, musíte jít do mise a zabíjet. Za zabíjení dostáváte Affinity = EXP a tím se navyšuje rank. Kromě zabíjení dostáváte i malou část za používání Abilit nebo plnění úkolů mise (úspěný vrt v Excavation, úspěšné hacknutí ve Spy…), ale na to se rozhodně nespoléhejte. Raději zůstaňme u zabíjení. Existují i různé triky jak si přísun Affinity zvýšit, ale tím se v rámci recenze nebudeme zabývat.
Mastery Rank: Ten se počítá jako celkový level vašeho účtu. Nehledě na postup ve hře se váš rank zastaví ve chvíli, kdy nebudete zvyšovat Rank na předmětech a opět se začne posouvat, když budete dostávat nové Ranky za expení nových zbraní, Framů a Companionů – společníků (sbírají věci, pomáhají trochu v boji atd.). Pokud byste podruhé expili tu samou věc, nic se vám nepřidává, pouze za nové! Pokud byste přestali něco expit před 30 a vyhodili to z inventáře, EXP se při druhém expení přidají pouze za zbývající levely! (Excalibur 23 > Prodám > Vyrobím nového > Dostanu EXP za Rank 24-30)



Módy:

Protože základní výbava vám dlouho stačit nebude a ani ta nejsilnější zbraň bez módů dlouho neobstojí, je potřeba si něco říct o těchto kartičkách s čísly.
Získáváte je z misí nebo náhodných Alertů jako odměny. Každý mód se používá na něco jiného. Například Pressure Point zvyšuje poškození s Melee až o 120 %. Řekl jsem „až“ protože módy se dají zlepšovat a mají své vlastní Ranky, které vylepšujete herní měnou – Kredity a materiálem Endo. Čím lepší mód, tím více ranků = tím více Endo a Kreditů je třeba na jeho vylepšení. Ale výsledek za to rozhodně stojí.


Jednou z mnoha výhod je možnost opětovného použití. Módy se na zbraně a Framy vkládají jednoduše a bez jakýchkoliv problémů je zle sundat stejně, jako byste dávali karty na stůl a zpět do balíčku. Možnost opětovného použití je naplno využita při vlastnictví například více Framů. Výše zmíněný Frost a Trinity mají z Armor – brnění, Health – životy a Shield – štíty největší právě Shield. Proto je Redirection – mód na zvýšení Shield – jasná volba. Ten samý mód můžu nasadit a použít pro oba, tudíž si vystačíte s jediným exemplářem určitého módu pro všechny ostatní Framy, zbraně či Companiony. Opět jsou jisté limity – třeba mód, který mám na brokovnici, nemůžu použít na zbraň Companiona, který má také brokovnici, pokud je používám najednou.

Jak jsem řekl, můžete si povšimnout i dalších dvou typů ze skupiny Elemental Damage. Konkrétně kombinaci Ice + Toxin = „Viral“ a Heat + Electricity = „Radiation“, které mají dodatečné statusy a také jsou závislé na Status Chance - šance na status. Výše poškození Elemental Damage je závislá na výši poškození jednoho ze základních typů a ve výsledku je moje zbraň hlavně účinná díky těmto kombinacím, nikoliv Slash, který je pak pouze dodatečný.



Systémové požadavky:

Minimální
Operační Systém:Windows XP SP 3 or higher
Procesor:Intel Core 2 Duo e6400 or AMD Athlon x64 4000+
Paměť RAM:2 GB RAM
Graphics:Nvidia GeForce 8600 GT or ATI Radeon HD 3600
DirectX®:9.0c
Paměť:25 GB HD space



Recenze autora:

Svět Warframe je svým způsobem unikátní a velmi bohatý. Pokud bych měl mluvit o všem, co jsem za tu dobu hraní zjistil, bylo by lepší založit vlastní stránku jen na toto téma. A to je pouhý zlomek skutečné hry. Stále se cítím, jako bych nevěděl takřka nic a nedovedu si představit kolik jsem toho minul nebo na mě ještě čeká. I tak ji můžu doporučit tak na 70 %. Stejně jako je Warframe bohatý, je i zdlouhavý. Nebudeme si nic nalhávat, hra je skvělá, ale důvod proč ji nemůžu doporučit je nekonečné získávání surovin, craftění (Samotný Frame trvá minimálně 3 dny + každá ze 3 součástek 12 hodin. Navíc existuje Equinox, který vznikne spojením dvou Framů, jednoduše lahůdka na crafting. Ale rozhodně mi za to stál, přestože po Ranku 30 putoval z inventáře.). Pokud myslíte, že crafting je to nejdelší, omyl. Crafting je to, co vám dá čas si od hry odpočinout, protože to budete potřebovat. Když už se Vám povede udělat těch prvních 20 průběhů té samé mise, abyste získali kýžený počet materiálů, můžete craftit. Jenže chlapcům z Digital Extremes to přišlo stále moc rychlé. Proto ty nejlepší věci omezili Mastery Rankem a samotný postup hrou také. Než se dostanete z jedné planety či měsíce na další, strávíte na jedné planetě bez pomoci značnou dobu.
Jestli jsem Vás ani tímhle neodradil, pak mám pro Vás jen dobré zprávy. Komunita ve hře je jedna z nejlepších s jakou jsem se setkal. Kdykoliv Vám poradí, pomohou a při špetce štěstí misi nikdy nebudete dělat sami. Pokud toho štěstí máte dost, průchod hrou bude dlouhý, ale budete se posouvat kupředu a to je hlavní. Hra je velmi propracovaná a díky módům můžete vytvořit dokonalého healera nebo ničivou bestii. Za mě rozhodně jedna z nejlepších her,co jsem hrál, ale pokud ji mám doporučit, tak spíše 70 %. Berte to tedy s nadhledem a rozhodně hru zkuste. Přeci jen je zdarma a i kdyby se Vám nelíbila, budete rádi, že jste jí aspoň dali šanci.

Pokud se tedy mezi vámi najde nějaký odvážlivec, může mi klidně napsat. Ve hře jsem jako HentaiSenpaiCZ, mám dokonce Clan, tudíž jakékoliv žádosti o pomoc nebo o radu jsou vřele vítány. O_<

5
Průměr: 5 (1 hlas)