SLEDOVÁNÍ A STAHOVÁNÍ NA TĚCHTO STRÁNKÁCH
JE UMOŽNĚNO POUZE PŘIHLÁŠENÝM UŽIVATELŮM!



V případě, že vám naše skrývací lišty s obsahy nefungují, zkontrolujte, zda-li jste přihlášeni.


Děkujeme za přečtení.




Jak na HARDSUB pomocí MeGUI? Část III. Jak na Aegisub?


Jak na HARDSUB pomocí MeGUI? Část III. Jak na Aegisub?


Aegisub


Aegisub je prima prográmek na vytváření titulků. Hodí se jak pro externí, tak i pro hardsub. Proto jej považuji (a nejen já) za nejvhodnější. (I když má volba nezávisela tak zcela na mně ^_^) Předem se omlouvám, že titulky, které vám nabízím, nejsou rozděleny přesně podle prvotních zásad a japonský text není pohromadě. ^_^

Na prvním obrázku bylo spuštěno Aegisub. (Předpokládejme, že jste již formát obrazu svého RAW zkontrolovali.)Děje se tam zhruba toto:
Otevřete si tedy soubor s videem.


Důvod, proč jsem vás žádala o kontrolu obrazu, je nasnadě – budete totiž „čachrovat“ (čarovat, manipulovat) s titulky, a tak by se při změně později mohlo stát, že vaše kouzla padnou vniveč, jelikož se v poslední chvíli objeví jen půlka titulku na obrazovce.


Kouzlení s titulky není nijak těžké. Potřebujete k tomu dobré fonty (písma). Ty vám dokonce také naservírujia nebo ke stažení ještě
TADY=> FONTY (Soubor rozbalte a vložte do složky se svými fonty, pravděpodobně cesta bude => C:/WINDOWS/Fonts).
Na obrázku dvě se dovíte, kam „cikat“, abyste se „docikali“ k cíli. K balíčku použitelných typů písem.


Styles manager je fajn věc, ale první, co musím udělat je vytvořit si vlastní sadu, protože zatím všechno vypadá moc... černobíle.
Tákže..
1) Vytvořme si novou sadu. Zadejte jí jméno.
2) Nový font v sadě nalevo, tedy přímo do sady. (Jde jej vytvořit i vpravo, to je rovnou do titulků, které používáme, pak to ale nemůžeme použít jinde.)
3) To je tlačítko, které nás bude zajímat později. (Tím dáme vybraný typ do sady pro tyto titulky.)


Styles Editor


1) Pojmenujte svůj nový typ titulků.
2) a) Vyberte font, ale přihlížejte i k následujícím bodům.
b) Vybírejte podle toho, jestli potřebujete, aby uměl česky (prostě přidejte do napsaného textu třeba „ě“)
3) Nezapomeňte si hlídat velikost písma (na obrázku je písmo zrovna MOC velké) Pod tím máte i volbu jestli to má být tučné (bold), kurzívou (italic) atd.
4) V části Colors máte zvolit čtyři barvy. Doporučuji přihlížet tomu, jakou barvu zvolili autoři anime. Přece jen to pak působí celistvěji. První je hlavní barva – tedy jakási výplň, doporučuji ponechat bílou.
5) Druhou barvu přeskakujeme, předpokládám (nevím, vše), že je využitelná v případě karaoke. Třetí barva jsou okraje písma. Číslo, které dole nastavíme, je jakési měřítko její průhlednosti. U první barvy nedoporučuji, u třetí a čtvrté to není špatné.
6) Konečně čtvrtá barva – stín. Ten určitě volte více na levé straně – šedavá barva neuškodí.
7) A tady je něco zajímavého – toto nastavení vybere místo, kam chcete vybraný titulek umístit. (Lze to udělat i ručně, ale tohle to nastaví automaticky každý titulek tohoto typu)

Máme vytvořený typ, tak šup s ním, do souborů. ^_^

Zatím ty titulky stále vypadají hrozně, co?
Tak tady se mrkněme na to, jak zařídit, aby se náš titulek zobrazoval tak, jak si přejeme. (Důležitější je červená barva.)

1) Zde si vyberte titulek, nebo rovnou titulky (podržte ctrl a cikejte ^_^) Nás bude nejvíce zajímat nastavení označené v tučnějším červeném rámečku. Všude je zobrazeno nudné „default“, že?
2) Dvojka je nahoře ^_^ A tam si nastavíme (zdánlivě v jednom, ale přitom ve všech) naše písmo. (Pokud se tam neobjeví, patrně jste vynechali postup z obrázku č. 5)
3) Oranžová se tak docela nezabývá vzhledem titulků, ale tím, že možná bude třeba někdy opravit špatně načasování. (Šotek se vetře všude.) První ikonka nastaví začátek titulků a druhá jejich konec.
4) Tato složitá hrůza není nic jiného, než časování (formát=> h:mm:ss:SS), které jde nahoře (zakryto bodem 2) nastavit ručně – většinou jde o setiny sekundy.
5) Zde je označená ikonka, která nám urychlí přístup k našim typům titulků. ^_^
6) Ikony zde jsou chytré, a tak nám pomohou ručně nastavit místo titulků, jejich umístění v prostoru, atd. (Jen si zkoumejte sami, co to všechno umí. ^_^)

A teď už umíme přinejmenším základ >> typesetu <<. (Nezapomeňte vše úhledně umístit ^_^)

minulý díl: Jak vytvořit HARDSUB? Část II. Jak na PowerDirector?
další díl: Jak vytvořit HARDSUB? Část IV. Jak na MeGUI MKVmerge GUI

4.333335
Průměr: 4.3 (3 hlasy)