SLEDOVÁNÍ A STAHOVÁNÍ NA TĚCHTO STRÁNKÁCH
JE UMOŽNĚNO POUZE PŘIHLÁŠENÝM UŽIVATELŮM!V případě, že vám naše skrývací lišty s obsahy nefungují, zkontrolujte, zda-li jste přihlášeni.


Děkujeme za přečtení.
Fullmetal Alchemist: Co nám nabízí alchymie?


Full metal alchemist – Co nám nabízí alchymie?


Padesát jedna dílů a jeden film.
Zastavím se u jedné z těch ukončených anime, jejíž výhoda je v tom, že se nemusíme zdržovat sledováním zbytečností, ale jde tu rozhodně o děj. A také o filosofii, dalo by se říct, avšak pěkně popořádku.


O manzeVše se zdánlivě točí kolem jediného - ano, kamene mudrců. Je tu spousta osob, která po něm prahne. Proč? Věří, že kámen schopný zesilovat alchymii a tudíž vlastně z mála vytvořit sakra moc, jim pomůže. Bláhové, co?
Po kameni pátrají i bratři Elricovi. Starší Edward (Ed) a o rok mladší Alphonse (Al). Přivedla je k tomu jejich chyba, které se kdysi dopustili.
Totiž, když je vcelku záhadně opustil otec - vynikající alchymista - matka začala chřadnout, až jednoho dne umřela. Chlapci, již do té doby měli alchymii jako hru, se rozhodli s její pomocí maminku oživit. Věřili v zákon alchymie, kdy poskytneme-li něco určité hodnoty, získáme něco jiného téže hodnoty. (Tzn, rozbité rádio, lze opravit na fungující rádio)
Bohužel, nechápali, že život nelze takhle snadno vykoupit. Al přišel o tělo, Ed o nohu a za to, že připoutal bratříčkovu duši ke starému brnění, přišel i o ruku.
Otázka: Kdo myslíte, že z nich je ten "Ocelový alchymista", tedy Full metal?
Ne, Al to není. Tuto přezdívku získal Ed, když se stal Národním, chcete-li Státním alchymistou, kvůli svým automailům - tedy umělým, ocelovým končetinám.
Pokud si myslíte, že hoši stále touží oživit svou mámu, jste také na omylu. Poučili se aspoň natolik, aby se rozhodli, že jim stačí získat zpět tělo, ruku a nohu. A právě proto, chtějí kámen mudrců.
Ed, jenž kvůli své nelibosti k mléku příliš nevyrostl, je velmi háklivý na připomínku o jeho vzrůstu, zatímco Al je dítě v těle hromotluka. Tito dva chlapci se vydávají na složitou cestu, kde potkají osoby i věci, o kterých se jim ani nesnilo.
Například chiméry - alchymií přetvořené tvory (na principu spoj dvě těla v jedno tělo a duši).
Či homunculy. Homunculus je známý termín pro umělou bytost.
Na příběhu je dobré, že nikde nevázne. První díly jsou skutečně funkční jako oddělitelné epizody, takže natahování třeba bojů styl Naruto tady rozhodně nehrozí. Zkrátka je tu dynamika.
Podle mého názoru nejlepší opening a ending byl právě ten první, další mě nijak zvlášť nezaujaly, zvláště jsem u jednoho z nich nepochopila, proč je Winry (mladá mechanička) zobrazována ve stylu, který mi připomínal lehčí hentai, ale dalo se to přežít.


O filmu.


Ano, když jsem byla v ráži roztoužená po tom, dozvědět se víc, musela jsem zklamaně vzdechnout. Film, který se zoufale snažil hodit řvoucím masám lepší konec, se víc než jen nevydařil. Totálně zabil naději na lepší a hodnotnější pokračování cáklým příběhem s ještě cáklejšími postavami a vcelku ani neměl s FMA nic společného až na to, že použil původní postavy.
Ano, tento snad alternativní konec je naprosto logický, ale to, co bylo kolem něj je naprostá splácanina na téma, "co se děje u nás?"
Chcete-li, podívejte se, já bych se bez něj obešla.


Celkově bych tuto anime však zhodnotila velmi vysoce. Jak říkám, jsou zde i prvky filozofie, které však nejsou nijak násilně divákovi nuceny.
Proto...
chcete vědět, kdo vlastně jsou chiméry?
Chcete poznat, jak se rodí homunculové*?
Chcete se dozvědět, jak získat kámen mudrců a co dokáže?
Chcete pochopit, odkud je čerpána energie na alchymii?
Chcete vědět, kdo je vlastně otec bratrů Elricových?
Chcete zjistit, jak vlastně funguje zákon alchymie a života vůbec?
V tom případě neváhejte a podívejte se na tuto anime, která vám nabízí nejen odpovědi, ale i pobavení.


*Homunculus je >>terminus technikus<< pro uměle vytvořeného člověka. Narozdíl od robota, homunculové jsou z organických částí. Nevím, jestli se mezi homunculy dá řadit Frankensteinovo monstrum, každopádně, ale k nim má mnohem blíž než Čapkův robot. Mimochodem, kdysi (tak do 17. stol) si lidé mysleli, že takoví homunculové jsou ve spermiích a v ženách pak tito malí lidičkové rostou. TO ovšem nemá nic společného s homunculy ve FMA... (I když tohle by bylo na notnou polemiku.) Zde se homunculové objevují jako uměle „stvoření“ lidé. Ale jak se takový homunculus narodí?

Pozor! TNT tuto mangu překládá.

4.7
Průměr: 4.7 (10 hlasů)