SLEDOVÁNÍ A STAHOVÁNÍ NA TĚCHTO STRÁNKÁCH
JE UMOŽNĚNO POUZE PŘIHLÁŠENÝM UŽIVATELŮM!V případě, že vám naše skrývací lišty s obsahy nefungují, zkontrolujte, zda-li jste přihlášeni.


Děkujeme za přečtení.
Zhangjiajie Glass Bridge čili Skleněný Most v Čang-ťia-ťie

Skleněný most v Zhangjiajie

Anime-Manga.cz

Pro začátek zabloudíme lehce do zeměpisu, přeci jen je dobré vědět, kde se tento technický skvost nachází. Mám pro vás špatné zprávy, most leží v Asii, nelze jej obdivovat u nás v Evropě. Musíme se za ním vydat do Číny, přesněji do provincie Chu-nan (湖南 ; Húnán), konkrétně do městské prefektury Čang-ťia-ťie ( 张家界; Zhāngjiājiè), kde se nachází oblast Wu-ling-jüan (武陵源; Wǔlíngyuán), která spadá pod ochranu světového dědictví UNESCO, pro své množství kvarcitových a pískovcových krasových útvarů, z nichž některé dosahují výšky až 200 m. Krajinu můžete znát z filmu Avatar.

Anime-Manga.cz

Dost lokalizačních údajů, spíše kdy byl oficiálně otevřen? 20. srpna 2016, zajímavostí je, že 13 dní po otevření byl opět uzavřen. Jednalo se o přehlcení mostu návštěvníky, přeci se jedná o kuriozitu a není se čemu divit. Kdyby se něco stalo, pohřbila by se stavba za $3.4m (cca 73,9 mil. CZK), také uvažujme ostudu pro Čínu. Revize trvala kolem 3 dní, a od této doby je limitovaný počet návštěvníků. V jeden moment může být až 600 lidí na mostě. Přičemž i regulují kolik osob může za den přes most projít, suma sumárum jde o 8 000 zvědavců. Jestli si myslíte, že už tohle je moc, tak se připravte na další podmínky pro návštěvu. Kupujete si vstupenky! Jedna vstupenka se vším všudy stojí $1 530 (33 000 CZK, na obranu kupujete si i dopravu v oblasti Wu-ling-jüan a další přístupy, nejen na danou atrakci), ale na skleněný most si ještě musíte vybrat datum i hodinu, kdy na něj půjdete. Jsou tři hlavní “otevírací doby“ : 06:30-09:30; 10:00-13:00; 13:30-15:30, kdy si lístky musíte rezervovat aspoň den předem. Pokud propásnete rezervovanou čas, lístek se stává automaticky neplatný.

Anime-Manga.cz

Teď mě tak napadá, vykecávám se tu především o penězích, přitom tvrdím, že se jedná o technologický skvost a zatím žádný parametr mostu jsem ani neuvedla. Gomene, ihned to napravím. Nejdříve uvedu autora. Most byl navržen izraelským architektem Haim Dotan (omlouvám se, ale jeho jméno nehodlám skloňovat).

Anime-Manga.cz

Stavební inženýři se rozhodli postavit 4 podpěrné pilíře na okrajích stěn kaňonu. Závěsný most je z ocelových rámů a v podlaze je zabudováno více než 120 skleněných panelů. Každý panel je vyroben z třívrstvého tvrzeného skla o tloušťce 5 cm a stále máte, krásný pohled pod své nohy na dno kaňonu. Most je dlouhý 430 metrů, přičemž se do středu zužuje a vytváří optický klam o své délce, napomáhá tomu i vlněné zábradlí. Největší naměřená šířka je 6 metrů, výška mostu je 6 metrů.

Anime-Manga.cz

Most svou zvláštností drží deset světových rekordů, jakých? Netuším, všude je pouze uvedené číslo, konkrétní údaje chybí. Nejspíš záleží na vás, zda tomu věříte nebo ne. Jinak pokud jste vyznavači adrenalinu, můžete si skočit bungee jump dlouhý cca 250 metrů. Obrázek poslední, přišlo mi to jako skvělé ukončení článku.

Anime-Manga.cz

Na předešlých dvou fotkách mužete vidět testování nosnosti skla. Jednalo se především o marketingoví tah pro média, ale musí se jim nechat, muselo to být působivé. Kdo by si nechtěl beztrestně kladivem bušit do skla pod sebou? Nebojete, bezbečnost při testu obstavávalo horolezecké vybavení.

Anime-Manga.cz

______________________________________________________________

https://discord.com/invite/wCP6Uhc9x4

5
Průměr: 5 (1 hlas)