SLEDOVÁNÍ A STAHOVÁNÍ NA TĚCHTO STRÁNKÁCH
JE UMOŽNĚNO POUZE PŘIHLÁŠENÝM UŽIVATELŮM!



V případě, že vám naše skrývací lišty s obsahy nefungují, zkontrolujte, zda-li jste přihlášeni.


Děkujeme za přečtení.




Kaitou Joker

Info o manze:


Kanji název: 怪盗ジョーカー
Alternativní název: Záhadný zloděj Joker, Záhadný Joker
Žánry: akce, komedie, dobrodružné, mystery
Autor: Takahashi Hideyasu
vydavatel: Shogakukan
Demographie: Shōnen
Magazín: Bessatsu Corocoro, Comic Special,
Corocoro Comic, Corocoro Dragon
Rok vydání: 2008
Počet Volume(dílů): 19
překlad: !CZ!: není



Popis:

(Jeden z prvních promo obrázků.)

Přichází, kdy se mu zachce a jeho odchod vás nechává v němém úžasu… a o vzácný poklad lehčí! Není řeč o nikom jiném než o Kaitou Jokerovi – záhadném zloději, který posílá navštívenky a krade s pomocí divotvorných triků.
Jeho cíle jsou přitom hlídány policejními náčelníky speciálních anti-kaitouských útvarů, nafoukanými miliardáři a detektivy z celého světa či se mu do cesty pro změnu připlete jiný záhadný zloděj.
Joker ale na vše není sám, po boku mu stojí věrný i když nemotorný asistent Hachi. Nejednou Jokera přinutil improvizovat. Na druhou stranu neexistuje šlamastika ze které by se s pomocí svých triků, pohotového myšlení a znalostí nedokázal dostat.
Prý vám někoho připomíná? Někoho jménem Kaitou Kid? V tom případě se nepletete! Ale zásadně odmítám tvrzení, že Kaitou Joker je vykradený (rip-off) Kaitou Kid! Je to stejné jako tvrdit, že jakýkoliv další magic shojo je okopírovanou verzi Sailor Moon, viz. Wedding Peach či Card Captor Sakura.
Sdílí podobné rysy, ale každý k nim přistupuje jinak. Joker je sice dětštější obdobou Kida ale jen do určité míry. Pochybuji, že by si někdo s dětským seriálem spojoval krev, střílení, smrtelné nehody, brutální úmrtí a podobně. Tohle všechno se totiž v Jokerovi děje… Dobře, na Berserka přirozeně v tomhle nemá a frekvence úkazů je minimální.

(Ukázka z OP.)

Ale zpátky k tématu… Joker, jak jeho jméno napovídá, je nepředvídatelný drzoun se slušným egem a nezanedbatelnými anti-hrdinskými rysy. Rozhodně nemá rád srdceryvné příběhy a už vůbec vám nehodlá přenechat poklad, ani kdyby jste před ním buleli sebe víc. No, a jeho reakce… bývají mnohdy jak dětinské, tak naprosto nečekané. Nemá problém měnit své chování tak, aby tím nepřátele zmátl, či je svedl na špatnou myšlenkovou cestu. Vždy přemýšlí několik kroků dopředu, ale i on je občas pořádně zaskočen šikovností soupeřů.
Hachi je jeho asistent ale také pěkný nemotora. Navzdory svému nindža tréninku mu jsou jeho dovednosti k ničemu, jelikož začne hned panikařit. Nemá tedy problém padat do pastí nebo být zajat. A je to vždycky Joker, kdo ho z jeho průšvihů tahá. Bylo by však nefér zmínit jen jeho slabiny, jelikož je skvělým kuchařem a zvládá veškeré domácí práce (s nimiž Joker na druhou stranu vede nevyhratelnou válku). Přes to všechno je Hachi připraven splnit Jokerovi instrukce do posledního puntíku.

(I Joker dokáže být překvapený.)

Recenze by nebyla nikdy úplná, kdybych nezmínila i další důležité záhadné zloděje, kteří se v příběhu později objeví. Každý správný (anti-)hrdina potřebuje svého rivala a tato role připadá Spadeovi, který patří do kategorie „poker face“ zloděje. Také tu je dívka Queen či starý ale stále aktivní Silver Heart… tedy, když mu nekřupne v zádech.
A je jich ještě víc… Puppet je tak „tichý“, že dokáže mluvit jen skrz malou panenku a pak je tu frajer z Itálie jménem Nightmare, který dokáže každého okouzlit svým šarmem. Mezi stíny se však pohybuje i další záhadná postava říkající si Shadow a pro ten, či onen důvod, či oba chce Jokera úplně zničit.

(Obálka první knihy.)

Teď bych se měla vrhnout i na vizuální stránku mangy i anime. Začnu s mangou, jelikož mi její styl přijde zvláštním stylem SD (chibi) a… možná dětinský, ale nemyslím to v negativním smyslu. Hned mě totiž zaujali Jokerovi oči. Doslova září a jsou plné šotkovské drzosti a troufalosti. Každá kapitola je plná humoru, zajímavých zvratů a Jokerových triků. Pokud jej někdo někdy zažene do úzkých, můžeme očekávat doslova „zázračný“ útěk.
Příběh má dobrý spád a nic se mi nezdá uspěchané nebo plně předvídatelné. Samozřejmě, kdo chce, nemusí číst konec a pokusit se přijít na Jokerův trik. Ty jsou mnohdy jednoduché ale účinné. Celá série má již asi 18 knih a stále pokračuje. V anglickém překladu je zatím k dostání jen 6 kapitol. Což znamená, že nemohu říct, kdy se rozjede hlavní dějová linie. Příběhy prvních knih jsou čistě epizodické.

(Neříkejte, že mu z oka nekouká sto šotků?)

Anime adaptace nám představí několik zásadních kapitol příběhu, tedy hlavě ty obsahující setkání s hlavními postavami a nepřáteli. Samozřejmě dojde i k „uspíšení“ příběhu a odkrytí hlavní dějové linie v kapitolách, ve kterých se nic takového neobjevovalo. Nemyslím si, že by to však kontinuitě příběhu nějak ublížilo.
Co se dabingu týče nemohu si na nic stěžovat. Jokerův hlas má na starosti Ayumu Muruse, kterého můžete znát jako Ninomiya Ruie z Gatchaman Crowds. Jeho hlas nezní nijak „pištivě, či vysoce“ a dokáže být i slušně hluboký, což jsem velmi přivítala. Jokerova parťáka Hachiho vybavil hlasem Kobayashi Yumiko, kterého naopak jistě znáte jako Shiroua z Hozuki no Reitetsu či jako hlavního hrdinu ze série Duel Masters.
Slavných jmen v sérii se najde i víc, ale nechci je tu zbytečně vyjmenovávat. Myslím, že hlavní dvě postavy úplně stačí. Ani další hrdinové nemají špatné hlasy a dobře sedí k jejich povahám. Jejich design se od manga předlohy příliš neliší i když mi přijde, že část Jokerovi šotkovosti je změnou očí do více anime stylu ztracena.

(Další promo obrázek ukazují tentokrát většinu hlavních postav.)

Animace je plynulá a rozhodně ji nelze označit za špatnou či podprůměrnou. Akční scény jsou zajímavé a rychlé, takže nic není zbytečně natahováno. Dokonce ani nedošlo k nějaké velké cenzuře příležitostné krve (na rozdíl od Fairy Tailu), i když její množství je přesto zmenšeno.
Hned první epizoda vám naznačí v jakém duchu se příběh ponese. Vše se většinou točí kolem Jokerova cíle a soupeření s protivníky a jinými kaitoui. Každý takový střet doprovází humor, akce a chytré triky. Ty jsou vždy vysvětleny Silver Heartem, který bourá tzv. „čtvrtou stěnu“ a komunikuje přímo s diváky.
Úvodní znělka se jmenuje „Kaitou Miracle Shounen Boy (怪盗ミラクル少年ボーイ)“ od Arukarider. Na endingu „Parade Illusion (パレード・イリュージョン)“ se podíleli Mainya spolu se Shuffle Sisters. Obzvlášť OP je chytlavý a představí nám všechny hlavní a podpůrné postavy.

(Malá ukázka z mangy.)

Suma sumárum je anime i manga dobrým odpočinkem od depresivních a dramatických sérií. Skvěle se u ní pobavíte i třeba lehce posmutníte, neboť i zde je několik docela smutných a depresivních okamžiků. Postavy jsou milé, snadno odlišitelné a každá má trochu jinou povahu i způsob, jakým přistupuje k problémům i zlodějně.
Nečekejte však hluboké příběhy či veliké vývoje postav. Série je určena primárně dětem kolem 10-12 let.


Mangu si můžete Anglicky přečíst na MangaFox

______________________________________________________________

Avatar: Anime Avatar Maker
Seznam povídek

5
Průměr: 5 (2 hlasy)