SLEDOVÁNÍ A STAHOVÁNÍ NA TĚCHTO STRÁNKÁCH
JE UMOŽNĚNO POUZE PŘIHLÁŠENÝM UŽIVATELŮM!V případě, že vám naše skrývací lišty s obsahy nefungují, zkontrolujte, zda-li jste přihlášeni.


Děkujeme za přečtení.
Ushio a Tora

Originální název: Ushio to Tora (うしおととら)
Anglicky: Ushio and Tora
Mangaka: Kazuhiro Fujita
Žánr: současnost, nadpřirozeno, horror, magie, démoni, akce, komedie
Délka: 33 knih + 1 (omake)
Doba: 1990 – 1996 (dokončeno)
Info: Wiki
Manga: MangaFox

Ushio a Tora je manga stvořená Kazuhiro Fujitou, za kterou dostal cenu Shogakukan Manga Award v roce 1992 v kategorii Shonen (manga pro chlapce). Obsahuje 33 knih (34. je jen omake) a byla postupně vydávána od roku 1990 až do roku 1996 v magazínu Shonen Sunday. Manga je plná různých démonů a je tedy populárním prostředkem pro seznámení se s Japonským folklórem, příběhy, legendami a nadpřirozenem.

Vše začíná, když je Aotsuki Ushio coby hlavní hrdina příběhu, poučován o existenci démonů, duchů a dalšího nadpřirozena a samozřejmě svatého oštěpu, který umí zabíjet démony. Ushio tomu však nehodlá věřit a nazve otce starým dědkem. Na to následuje obvyklá ranní rozcvička v podobě nelítostného boje. Jeho otec však nakonec vyhrává.
Ushio se pak na otcův příkaz, vydá do menší budovy u chrámu uklízet, kde jsou uloženy všemožné milodary, které byly za celou dobu existence chrámu získány. K Ushiově velikému překvapení tam narazí na poklop, který nikdy předtím neviděl. Pokusí se jej otevřít, ale vyrve jej z pantů a spadne dolů. Když se pokusí znovu vyškrábat nahoru, uvědomí si, že tam dole není sám.
Ke stěně je připíchnut veliký tvor připomínající tygra s tenkýma dlouhýma ušima. Po menším šoku, způsobeného tygrovým promluvením, se dají do řeči. Tygr byl ve sklepě uvězněn po dobu 500 let a Ushio si pomalu uvědomí, že ten oštěp bude nejspíš Oštěp bestie. Možná by ho i Ushia pustil, kdyby se blbec nepřiznal k tomu, že ho nejdřív sežere a pak začne terorizovat celé město.
Ushia na oštěp pořádně zatlačí a zakřičí, že ho nikdy nepustí. Tygr ho nejdřív napadne a pak začne prosit, Ushia však vyleze o patro víš a přikryje otvor prkny a zatíží krabicemi. Uteče do domu, aby o všem řekl otci, ale ten mezitím odešel za prací.

Přibližně v tu dobu za ním přijdou jeho dvě kamarádky Asako Nakamura a Mayuko Inoue. Aby toho nebylo málo, vzduchem začnou létat podivní a ošklivý tvorové, které však dokáže vidět jen Ushia. Vrátí se rychle k tygrovi a začne se ho ptát, co mu to provedl s očima. Jeho oči jsou však v pořádku, to démonova aura, která byla držena poklopem, vyletěla do širokého okolí a přilákala stovky a tisíce malých rybích démonů.
Uvězněný démon slíbí, že je zabije pokud ho osvobodí. Ushio nemá jinou možnost a udělá to, démon však nehodlá své slovo dodržet a Ushiu udeří. Když ho chce zabít, obdrží Ushia moc od Oštěpu bestie a promění se sám na démona. To se pozná podle fialových očí a dlouhých vlajících vlasů.
Tygr je náležitě vyděšen a začne utíkat, protože vypadá jako ten samuraj, který ho kdysi uvěznil. Po menší honičce mu tygr nakonec pomůže rybí démony zničit a postarat se i o je jich spojenou formu. Ushia však nehodlá démona nechat jen tak volně pobíhat a zabrání mu v útěku. Nakonec ho, k jeho veliké nelibosti, pojmenuje Tora (虎, tygr). Tora Ushiu zapřísahá, že ho jednoho dne sežere, a tak zůstává po jeho boku coby strašící duch.

Tak končí první kapitola mangy a začíná jedno veliké dobrodružství plné monster, démonů, záhad, slz, temné a bolestivé minulosti a velikých odhaleních. Ushia nebude muset jen bojovat s mnoha démony, ale i se svými pochybnostmi, rodinou, ale hlavně s Torou, který využije každé příležitosti k tomu, aby mu ukousl hlavu. Používání Oštěpu bestie má však svoji cenu, saje totiž sílu z lidské duše a postupně tak majitele proměňuje v divoké zvíře, které žije, jen aby zabíjelo démony.
Postupem času zjistí náš hrdina jednu velmi znepokojivou informaci, která ho donutí cestovat na sever země, aby našel odpověď. Při cestě potká několik dívek, které různým způsobem zachrání a pomůže jim v jejich vlastní budoucnosti. Do cesty se mu bude plést Kouhameiská sekta, která již velmi dlouho oštěp hledala a vychovávala kandidáty, kteří by jednoho dne mohli oštěpem vládnout. Ani jeden z nich se nehodlá smířit s faktem, že si oštěp vybral naprosto nevědomého chlapce, který nic neumí.
To by v tom však byl čert, aby Ushia byl jen tak obyčejným klukem. V překonávání překážek mu pomůže nejen Tora a oštěp, ale také různí přátelé a jeho vlastní nátura. Jeho cesta za odpovědí je však teprve začátek něčeho mnohem většího, něčeho, co už začalo stovky let v minulosti.

Postavy

Ushia
Ushia je čtrnáctiletý kluk, který má docela pěknou sílu. Žije se svým otcem ve starém rodinném chrámu. Jeho matka zemřela, když byl velmi malý a tak si na ni nepamatuje. Má dvě kamarádky z dětství, rád maluje, byť jeho kresby jsou velmi dětinské a vůbec netuší, že se jeho život velmi brzo změní. Dokáže riskovat svůj život i pro úplně cizí lidi a na své cestě se snaží objasnit tajemství, která leží hluboko v minulosti a jsou spojena nejen s ním samotným.

Tora
Je veliký zlatý démon s dlouhou a hustou hřívou který připomíná tygra. Straší Ushiu, aby ho měl pod neustálým dohledem a mohl ho tak lépe sežrat. Používá blesky, dokáže i chrlit oheň a umí létat. V jednom kuse se s Ushiem hádá, ale i tak mu pomáhá, byť se mu to ze začátku značně příčí. Ví toho hodně o démonech a Ushio v něm má cenného rádce.

Asako Nakamura
Je Ushiova kamarádka, které na něm hodně záleží. Má krátké hnědé vlasy, umí karate a má občas násilnickou povahu. Své city k Ushiovi si nerada přiznává, ale když může, tak ho ve všem podpoří.

Mayuko Inoue
Je to druhá kamarádka a mnohem ženštější verze Asako. Obě jsou skvělé kamarádky, byť ji Asako nedokáže přemluvit, aby si koupila nějaké šperky nebo voňavku. Je velmi přátelská a veselá.

Koukameiská sekta
Je „sdružení“ mnoha mnichů, kteří svůj život zasvětili ničení démonů a jiných příšer. V jejich řadách se nachází několik výjimečných jedinců, kteří s Ushiou nejednou zkříží cesty.

Další postavy:
Mnoho postav se v příběhu mihne, aby se znovu objevili a vy zjistíte, že hrají důležitější roli, než se vám mohlo kdy zdát. Patří sem třeba Ushiův otec Shigure Aotsuki, silný čínský exorcista Hyou, který zahodil své pravé jméno, ochranitelský duch Jie Mei, záhadný chlapec Kirio a mnoho dalších. Mnoho z nich ani nejsou lidé ale démoni.

Teď však k samotné manze. Nelze o ní říct nic ošklivého. Osobně mi připadá velmi přehledná s dostatečným množství detailů. Můžu ji tedy označit za nadprůměrnou. V příběhu se vyskytuje docela dost krve, občasné nahotinky a někdy i dost „odporné“ scény, takže je to příběh vhodnější pro 13+ kategorii. Každá kniha má okolo 8-10 kapitol a zhruba jeden a kus příběhu (jsou i výjimky). Každý příběh je totiž rozdělen na několik podkapitol (občas i přes deset částí).
Obsahuje i velké množství legračních a komických situací, které většinou obsahují Toru zkoumající moderní svět a nebo jak ho Ushia mlátí oštěpem. Příběh má však i svoji hloubku, a tak nad některými příběhy možná uroníte slzu či dvě. Příběh vám také občas zamotá hlavu a připraví nejedno veliké překvapení.
Od určité knihy je na konci několika stránkový kvíz, kde čtenáři můžou zjistit, jak moc dobře četli a sledovali obrázky. Jedná se často o zvolení správné varianty obrázku, spojovačku nebo doplnění textu do bublin. Většinou se jedná o různé vtípky a parodie určitých částí mangy.
Osobně se mi příběh moc líbí a rozhodně to stojí za několik ztracených dní. Mohu ji přirovnat k dospělejšímu a krvavějšímu Yu Yu Hakusho. Souboje jsou přehledné, nemohu říci, že bych byla chvíli co chvíli "Eh?". V některých chvílích má vražednější tempo než Kobra 11 a to hlavně s blížícím se koncem.
Poslední kniha je kompilace několika bonusových příběhů. Obsahuje namátkou dva příběhy z Torovy démonické minulosti, další odhalení Hyuovi minulosti a pár postranních příběhů hlavní dějové linie.

Ukázky z mangy:


______________________________________________________________

Avatar: Anime Avatar Maker
Seznam povídek

5
Průměr: 5 (1 hlas)