SLEDOVÁNÍ A STAHOVÁNÍ NA TĚCHTO STRÁNKÁCH
JE UMOŽNĚNO POUZE PŘIHLÁŠENÝM UŽIVATELŮM!V případě, že vám naše skrývací lišty s obsahy nefungují, zkontrolujte, zda-li jste přihlášeni.


Děkujeme za přečtení.
Japonsko a koronavirus

Tak nějak jsem se rozhodla, napsat něco o tom, jak to tady momentálně vypadá, protože známí se mě pořád vyptávají, co a jak, kolik lidí je tady nakažených, jestli je karanténa atd.
Takže, ony ty zprávy o koronaviru v Číně tady začaly docházet někdy koncem prosince, tudíž lidi tak nějak tušili, že něco může přijít, protože číňani sem cestují celkem dost.
Potom vlastně přišel ten čínský nový rok, kdy jim doporučili necestovat, ale samozřejmě většina z nich někde cestovala, protože se to ještě asi nebralo tak vážně. Tuším v lednu mělo Japonsko prvních pár nakažených, ale ti ještě byli zachyceni někde na letišti, při tom teplotním skenu. Ono se psalo, že spousta těch číňanů bralo léky na snížení teploty, aby přes kontroly na letištích přešli. Nicméně později v lednu už byl nakažený nějaký taxikář v Tokiu, a řidič autobusu kdesi u Kyota. Pak se to postupně rozšířilo na Hokkaido, kde je asi momentálně nakažených lidí nejvíc. Stejně rizikové je Tokio, Osaka a další velké města.
A jak to teda vypadá?

V podstatě se žádné extra změny nedějou, lidi byli akorát už v lednu vyzváni, aby moc necestovali, nepřejížděli do jiných prefektur, pokud nemusí, a aby nosili roušky. Řekla bych, že takových 50% lidí to dodržuje - a ulici pořád potkávám lidi bez roušek, a dokonce i u doktora, kde jich taky bylo pár bez.
U nás ve městě nejsou skoro žádní turisti, takže lidi asi to necestování jakžtakž dodržují, i když dneska zase na webu postovali, jak tento víkend hromady lidí vyrazily do Tokia na Hanami, očumovat kvetoucí sakury. Prý že to je jen jednou za rok, tak si to nechcou nechat ujít.
Jinak školy se zavřely někdy koncem ledna nebo začátkem února, nicméně některé prefektury, které nebyly zasažené, už školy zase otevřely.
Do práce se chodí normálně, některé firmy omezily provoz, protože jsou odkázaní na materiál či něco jiného z Číny, ale většina věcí funguje normálně. Teda aspoň tady u nás. Náš známý z Osaky totiž říkal, že tam teď proběhl nějaký festival, samozřejmě nakažených díky tomu přibylo, takže Osaka zavřela nějaké restaurace a obchody, a zrušila busy a vlaky s někýma oblastma. Stejně tak prý zrušili nějaké spoje z Tokia do určitých měst.
Jinak dostat se sem je teď asi docela problematické, protože pro nějaké země jsou hranice uzavřené, a pro jiné platí 14-tidenní karanténa. Lidi, co jsou tu na working holiday, teď hodně na Fb postují, že netuší, jak se vrátit do Čr, nebo co mají dělat. Nějací prý museli jaksi složitě do Německa, pak taxíkem na hranice, přes hranice pěšky, a byli doma.

Jo, a známí z ČR se mě teď často ptají na to, jestli je pravda, že se v Jp vykupuje hajzlový papír. Jeden týden, asi před měsícem, někdo vyhodil poplašnou zprávu, že dochází papír, takže lidi prostě hajzlák, ubrousky atd vykoupili. Pár dní na to firmy, co vyrábí papír, postly na web fotky s plnýma skladama hajzláku, takže po pár dnech už zase byl v obchodech normálně. Ale není ho tam haldy, jak předtím. Jinak koupit roušky se taky dá, jen to chce projít víc obchodů, než na nějaké natrefíte. Většina lidí tady taky šije tak, jako v ČR. Jestli se dá koupit ta antibakteriální sračka na ruce, to nevím, po tom jsem se nesháněla. Ale mýdlo normálně je. Jinak potraviny se taky nevykupujou, akorát věci, co v obchodě byly třeba na váhu, nebo na kusy, jako např. yakiniku, nebo nějaké saláty, jsou teď už navážené a zabalené. Paralen a jiné léky taky bez problému k sehnání.
Japonci zatím moc nestresují, tady je prý nakažených něco okolo 1100, 60 hospitalizovaných, a mrtvých asi 50(?-netuším, tak aktivně to nezjišťuju).
A jinak lidi na ulici na mě třeba jen tak random háží věty jako např. "to je hrozné, že?" A já, ty v**e, mám něco na ksichtě, nebo proč mi to říká? Tak se ptám, co jakože je hrozné, a babka - "no, ten virus v Anglii. a vy nejste z Anglie?" A já jenom, ehm...

A k situaci v ČR- mě se zdá, že někdy v lednu, kdy to bylo jen v Asii, se nad tím většina čechů docela dobře bavila, protože to bylo daleko, a netýkalo se jich to, a kdo měl roušku, nebo se bál, aby to nechytl, byl za idiota. Moje mamka v roušce chodila už před tím nařízením, a říkala, že lidi na ni hleděli jak sviň, a ťukali si na čela. Pak, když se vydalo nějaké varování, že by lidi neměli jezdit do Itálie, či cestovat po Evropě, že je to rizikové, zase si většina čechů řekla "ááá, já to nechytnu". Pak, když se vrátili, a měli být v karanténě, zase se na to vys**li, a pak to rozšířili, kde mohli. Já se musím přiznat, že jsem se při sledování téhle celé situace na internetu skoro až bavila - nejdříve to začínalo v lednu názorama "tady do čech se to nedostane, to je daleko, to tam mají v té kungfu Asii, a když už to někdo dotáhne do Evropy, tak ho dají do karantény, a co". Pak se před pár týdnama, když se začali objevovat první nakažení, hromada lidí všude zase pobuřovala nad tím, že kdo nosí roušku, je prostě idiot, proč to vůbec někdo má apod.- jako co si budem nalhávat, češi jsou národ balíků, a kdo je jiný, nebo má něco jiného, je divný a musí se na něj dívat divně, a odsuzovat to, jak jinak vypadá (já tohle znám moc dobře, spadám do kategorie těch "divně" vypadajících lidí, takže když jsem odjela do Uk, připadala jsem si jak Alenka v říši divů, že tam na mě nikdo nezírá, a nekomentuje to, jak vypadám, nebo co mám oblečené). No, a v posledním týdnu jsem už jen četla názory, jak jsou lidi nasraní, že ty roušky musí nosit, a kde je k***a mají sehnat (jako pardon, ale o tom viru se ví od prosince, a myslím, že v lednu v ČR nebyl problém, koupit si roušku, popř. si nějakou nechat předem ušít - omlouvám se za můj názor, ale já prostě roušku beru jako normální výbavu).
Známí z Čr mi psali, že stejně nějací roušky stále nenosí (protože jsem čech, a mě nebude nikdo nic přikazovat), a jiní nedodržují karanténu. Tohle mě třeba s**e kvůli mým rodičům, prarodičům, či známým, kteří jsou starší, protože nakazit tě může prakticky kdokoliv.

Těžko říct, jestli by se to tady vyvinulo podobně, jako v ČR, ale myslím, že tady jsou lidi takové pipinky, že kdyby se jim nařídilo, nosit roušky, nebo něco jiného, tak proti tomu asi málokdo bude protestovat. Navíc, na to, kolik má Japonsko lidí, je 1100 nakažených ještě asi nic.
Mimochodem, já jsem taky skupina, u které není jisté, že by přežili, takže ven bez roušky ani ránu, a jak odněkud s chlapem přijdem, tak první co je, si myjem tlapky. Taky nikde nechodíme, jen do práce a do obchodu. Já teď dělám nějaký nábytek, a mám hromadu kvitek na zahradu k zasazení, takže mám doma furt co dělat.
No,tak to by pro dnešek bylo vše.
stay safe~

5
Průměr: 5 (4 hlasy)