SLEDOVÁNÍ A STAHOVÁNÍ NA TĚCHTO STRÁNKÁCH
JE UMOŽNĚNO POUZE PŘIHLÁŠENÝM UŽIVATELŮM!



V případě, že vám naše skrývací lišty s obsahy nefungují, zkontrolujte, zda-li jste přihlášeni.


Děkujeme za přečtení.




Výplata, kolik to hodí~

Zbývá jen poslední věc ohledně práce, a to je to, kolik vám to hodí, a jestli se z toho dá vyžít.
Na hodinu většinou bývá všude okolo 1.000jenů (myslím, takové ty standart práce, žádný manažer apod.) My jsme s mým chlapem měsíčně měli něco okolo 200.000 jenů, a vyžít se z toho dalo taktak. Tím taktak myslím, že jsme zaplatili nájem, účty, koupili si jídlo a cigarety a nějaké drobnosti, ale na konci měsíce nám skoro nic nezbývalo. Takže pokud jsme nějaký měsíc měli nějaký extra výdaj, už jsme byli v p****i - např. jeden měsíc jsem měla chirurgický zákrok, který vyšel na nějakých 40.000jenů, a tím pádem jsme pak byli na konci měsíce ve skluzu, a mohli jsme si jeden týden kupovat jen základní věci - jakože rýže, maso, cigarety, a tím to haslo. Žádná čokoláda, žádné ovoce (mimochodem, ovoce a zelenina je drahé jak sviňa, o tom někdy příště taky napíšu).
Já na tohle šetření moc z UK nejsem zvyklá, protože tam vlastně vyděláváte tak, že vám spousta peněz zbývá, navíc jídlo tam není tak drahé, takže pořád máte něco navíc. Bylo docela těžké, přehodit se z toho režimu, kdy si můžete koupit cokoliv do režimu, že musíte šetřit, anebo že si něco v obchodě nemůžete koupit.

Teď se situace trochu změnila, takže máme měsíčně dohromady asi 250.000jenů, což už je lepší.
Většinou všichni říkají, že těch 250.000 je optimální pro jednu rodinu na měsíc.
S těma 200.000 jenama to ale taky není žádné živoření nebo tak - jde o to, že spíše když se někde nastěhujete, a nemáte nic, tak prakticky skoro každý den narazíte na něco, co vám chybí. Jako třeba začla jsem vařit, zjistila jsem, že mám jen jeden hrnec, nebo že potřebuju něco jiného. Jako jsou to malé věci, ale byla toho spousta. Ono se to nezdá, ale pokud bydlíte s rodičema, tak ti ten byt mají vybavený tak, že vlastně nic nepotřebujete, všechno tam je. Ale v momentě, kdy se odstěhujete do jiné země, navíc přes půl světa, tak vlastně odjete jen s kufrem, ve kterém máte oblečení a nějaké drobnosti, a to je všechno. Takže my jsme fakt první rok pořád kupovali něco do baráku, protože jsme pořád něco potřebovali. Navíc, z těch 200.000 jenů nic neušetříte pro případ, kdyby se něco stalo.
Jo, a jen tak mimochodem, proč se naše finační situace změnila- my sice děláme přes den, ale máme to napsané tak, jakože děláme noční směny, a navíc nám naše firma platí polovinu nájmu- né, že by byl dům firemní, ale prostě se nabídli, že nám chtějí platit půlku nájmu. Máme hodného šéfa. Navíc nám proplácí i gas do auta, takže vlastně skoro ani za gas neplatíme, pokud nejedeme někam daleko na nějaký výlet.
Ale ať se vrátíme zpátky k výplatám. Jak jsem teda psala, obvykle bývá na hodinu něco kolem 1000jenů. Většina nabídek, co jsem viděla, např. číšník, prodavač, pomocná síla apod-měly uvedené za hodinu 1000jenů, někde bylo třeba 1200-1400jenů za hodinu. Známý dělá učitele angličtiny, a má 2000jenů na hodinu. Záleží na tom, co děláte.
Příplatky za noční bývají, bývají i za víkendy, přesčasy a státní svátky.
Pokud vyděláte víc, než 100.000jenů měsíčně, musíte to zdanit - to je taky důvod, proč spousta lidí dělá jen brigádně, aby to nemuseli danit. Většina mých kamarádek pracuje tak, aby těch 100.000jenů nepřekročily (to jsou ty kamarádky, co si jen přivydělávají). Ty zdaněné částky jsou pak docela palby. Pokud někde ale děláte jen brigádně, většinou si sami musíte platit pojištění - je to obdoba našeho zdrav.+soc. daně/pojištění. Mě to platí v práci, přestože to mám napsané jen jako brigádu, protože většinou, pokud je váš manžel zaměstnaný v nějaké firmě, dost často ty firmy platí pojištění i za manželky.
Cestovné se většinou skoro všude proplácí, to znamená, pokud musíte do práce třeba busem/autem dojíždět, tak vám to proplatí. Mě to proplácí např. i ten jeden den, jak chodím lepit ty nálepky, a i co jsem viděla nabídky na internetu, skoro všude bylo proplacení cestovného.
Pak jsou časté takové ty jednotlivé dotazy - např, když jste v práci poslední den, měli byste donést nějakou sladkost - bonboniéru nebo něco, a poděkovat, oni většinou všichni ví, že přijde někdo nový, nebo že někdo odchází, protože se to obvykle oznamuje, aby ostatní měli přehled.
Další je, jestli vám všude v práci dají nějaký pracovní úbor - zase záleží, někde vám něco dají, jinde ne. My chodíme normálně, jen ti ostatní někdy hledí, protože můj chlap často nosí trička Misfits, anebo Bad Religion apod, takže ti ostatní jsou vždycky jakože: jéé, kowáái - jakože je to děsivé atd.
Pak se lidi ptají, jestli je třeba problém, vzít si volno- né, normálně se řekne, že potřebujete volno, a oni vám ho dají.
Hromadná dovolená většinou bývá během golden weeku, a pak při vánocích a konci roku. Jo, na vánoce, jakože štědrý den volno nemají. My jsme měli dovolenou od 27.12.-5.1. Oni mají volno spíše na Nový rok, než na vánoce.
A někdo se mě ptal na ty výplatní obálky - před výplatním termínem dostanete obálku se jménem, a v ní máte lístek s odpracovanýma hodinama a mzdou. Pokud nemáte bankovní účet, tak vám tu obálku dají na výplatní den i s penězma.
Na konci roku bývají prémie.
Výplata bývá měsíčně. V Uk to bylo týdně, každý pátek, takže každý pátek byl šťastný den.
Jo, pak je dotaz, jak vlastně sehnat práci - to fakt neporadím, asi na netu, jsou všelijaké stránky i pro cizince, a bývají prý i agentury (Na fb je skupina přímo lidí z ČR a SR žijících v Jap., a ti tam někdy taky nabízí práci pro ty, co jsou tu na working holiday).
Tak, snad jsem k výplatě a práci napsala dost, už nevím, co víc přidat.
Příště zkusím napsat něco o nakupování, tak vám přidám i nějaké ceny random věcí, ať máte představu, co tu kolik stojí atd. Jo, a mám i zážitek od zubaře, takže se můžete těšit i na tohle.
Tak, opět pro dnešek končím. M.

5
Průměr: 5 (3 hlasy)