SLEDOVÁNÍ A STAHOVÁNÍ NA TĚCHTO STRÁNKÁCH
JE UMOŽNĚNO POUZE PŘIHLÁŠENÝM UŽIVATELŮM!



V případě, že vám naše skrývací lišty s obsahy nefungují, zkontrolujte, zda-li jste přihlášeni.


Děkujeme za přečtení.




Léto surviving ~

Ještě v zimě jsem psala článek o tom, jak je to tu s přežitím zimy, nicméně teď musím napsat o létě, protože jestli si myslíte, že léto je tu nějaké super a bez chyb, tak fakt ne.
Asi takhle. Než začne léto, musí přijít období dešťů (funguje to tak, že se kdesi nad Japonskem srazí jakési větry či vzdušné proudy či co, a kvůli tomu prší). Na otázku, jak dlouho trvá období deštů, bych odpověděla "k***a dlouho". Letos navíc ta rainy season přišla později, a řekla bych, že skoro pět týdnů pršelo, nicméně před pár dny konečně přestalo. Normálně by to mělo trvat od začátku do konce června. Vypadá to tak, že opravdu skoro každý den s přestávkama prší, jsou bouřky, a teploty jsou tak 25-30°C.
Tak, a teď, proč je to dešťové období tak nahovno? Nejhorší věc je vlhkost vzduchu, která je během období dešťů okolo 90% a více. Mě by ani nevadilo, že v jednom kuse prší, protože když jsem předtím žila v UK, tam je hnusné počasí skoro pořád, a nejvyšší teplota přes léto byla tak 25°C, takže jsem na špatné a deštivé počasí tak nějak zvyklá. Ale. Tady když prší, plus se to zkombinuje s tou vhlkostí, tak je to opravdu děs. V podstatě to je, jakobyste žili ve skleníku. Je takové hnusné vlhko a dusno, a zase mě absolutně udivily věci, které nepobírám. Takže abych začla od začátku, na co se během období dešťů před létem připravit.
Věc, která je pro mě nejhorší, je plíseň. Prostě a zkrátka, jak je tak vlhko, bude vám vesele plesnivět úplně všechno. Tím všechno, myslím opravdu skoro všechno. Já jsem to postřehla po pár deštivých dnech, kdy jsem si všimla, že na tatami máme takový jakýsi povlak - vypadalo to, jako by to bylo posypané práškovým cukrem. No, tak na to čumim blíže, a hele, plíseň. Zkrátka celé tatami, a ve všech místnostech, bylo potažené takovým jemným plísňovým povlakem. Tak jsem z toho byla v šoku, jakože prostě plíseň v baráku, na to fakt nejsem zvyklá, takže jsem zapla klimu, ventilátory, vytřela to ubrouskama na tatami, a doufala, že to zmizí. Ano, zmizelo, ale jen asi tak na 4 dny. Takže, pokud máte tatami v tomhle klimatu, připravte se na opravdu časté vytírání těma ubrouskama, protože jak to nevytřu minimálně 3x týdně, tak je to zase plesnivé. Navíc, to tatami během těch deštivých dnů smrdí jak zmoklá tráva, takže za mě tatami moc ideální není. Jak k nám někdo přijde na návštěvu, tak naši známí, co nemají doma tatami, jsou vždycky jakože "jé, to tatami je tak hezké a tradiční a blablabla", ale já si vždycky říkám "jo, ale to nevíš, jak kurevsky špatně se to udržuje". Ono totiž, už jenom když to vysáváte, tak se to tatami musí vysávat po směru svazu těch stébel, protože jak se to hrká z jiného směru, tak ten vysavač vytahuje ty stébla. Plus, přidejme k tomu to plesnivění, a já jsem ve fázi, že bych to tatami nejradši zrušila. Takže, ono sice je tatami na pohled hezké a tradiční, ale vyžaduje fakt častou údržbu.
Pokud si myslíte, že plesnivé bude jen tatami, bohužel ne, nebude. Plesniví i nějaký nábytek. Ano, nábytek. My v našem domě máme prakticky všechno dřevěné, protože prostě starý barák, a jedeme takový ten oldskůl styl, ale fakt mě zarazilo, že i to dřevo může zplesnivět. Nějaké kusy nábytku jsou potažené tím plísňovým povlakem, musí se to otírat minimálně jednou týdně, protože většinou, jak to otřu, tak je to tam za pár dnů znova. Navíc, největší opruz je, že plesniví třeba i šuplíky vevnitř. To znamená, otevřu nějaký šuplík, a celé to dno a stěny jsou potažené plísní. Řekla bych, že nejhůře na tom jsou kusy, které nejsou přelakované. Já jsem si vždycky říkala, proč jsou tady plastové věci tak populární, no teď už vím, že to bude asi proto, že to prostě neplesniví.
No, a co bude plesnivět dál? Koupelna se sprchou, to je kapitola sama o sobě, protože jak si večer dáte sprchu, tak to v tomhle počasí vlastně ani do druhého dne nevyschne, takže plesniví stěny, vykachličkované rohy, no prostě všechno. Koupelnu nemáme se sprchou společnou, je to normálně oddělené dveřma, ale asi ten malý prostor tak nevětrá, takže proto je to tam nejhorší. Mě zplesnivěla v koupelně např. i taková ta dřevěná bedýnka či obal či co to je na papírové kapesníky. Zase jsem na to čuměla, jakože co se tomu stalo, no prostě to bylo celé zelené, šedé, plesnivé. A aby toho nebylo málo, všechny věci, které jsou na takových těch poličkách se zdrcadlem, co bývají kolem umyvadla, jsou taky plesnivé. Jakože né celé, ale prostě odspodu to chytá plíseň. Takže jak tam mám jakési lahvičky či butylky s čímsi na ksicht, nebo kalíšek na kartáčky, tak to je zkrátka odspodu plesnivé. Jo, a mimochodem, zplesnivělo mi i takové to plyšové pouzdro/obal na manikůru, látkový pytlík na kramlíky na prádlo, a gumičky do vlasů z nějakého důvodu taky. Takže radost. Nejvíce v koupelně trpí ručníky, protože to vlastně nemá žádnou šanci uschnout, tudíž ručníky musím prát tak každý třetí den, protože to prostě po dvou dnech smrdí jak zmoklý stan.
No, a na ty smradlavé věci se připravte, jelikož se jich po celé období dešťů nezbavíte. Vyprat prádlo není problém, ale je problém usušit ho. Navíc, tady místní pračky, nebo pračky, které jsou běžně v domácnostech, většinou nebývají se sušičkou, a co je fakt blbé je, že tam nejde nastavit teplota. Takže v podstatě je to tak, že ty pračky mají nějakých pár základních programů, a teplota tam bývá nastavená automaticky na všechno asi 20-30°C. Pokud máte něco jen tak, jakože je to zpocené, potřebuju to přeprat, tak to stačí, ale na ty plesnivé a smradlavé ručníky, či na něco více špinavého, to bohužel nemá. Já teď peru tak, že spoustu věcí vyperu, pověsím to, zapnu klimatizaci v tom pokoji, kde to věším, pak, až je to za 2-3 dny suché, polovinu z těch věcí dám bokem, protože to prostě smrdí jak ten dříve zmiňovaný zmoklý stan, co je menší, jebnu do hrnce s vodou a práškem na praní, vyvařím to, a větší věci prostě vezmu do laundrymatu, protože jiná šance není. Navíc, v těch prádelnách/laundrymatech bývají i sušičky, takže je nejsnažší vyprat a usušit si prádlo tam. Já ale peru skoro každý druhý den, takže to využívám jen zřídka. Po těchhle problémech s praním jsem se rozhodla, že investuju do nějaké drahé pračky, na které jde nastavit teplota, a je i se sušičkou, poněvadž si nedovedu představit, že se budu muset každý rok po nějakou dobu rozčilovat s prádlem. Já si pamatuju, že už když jsem tu byla kdysi na dovolené, tak jsem se u domácí snažila vyprat ručníky, a to prostě nešlo. Tak jsem si říkala, "ona má asi nějakou blbou pračku", teď už zase vím, že tady zkrátka ty pračky nejsou nic moc. Takže toliko k praní, nicméně s prádlem a s oblečením nekončíme.
Pokud si myslíte, že když už to prádlo slavnostně usušíte v laundrymatu, tak máte vyhráno, opět a zase omyl. Ono totiž i to, co už bylo krásně suché, a vonělo to, znova začne plesnivět, či chytat ten zatuchlý/stanový/mokrý smrad. Věci, které mám pověšené na ramínkách, na tom nejsou až tak špatně, protože to asi visí, takže kolem to jakžtakž má nějakou cirkulaci vzduchu, ale věci, které mám složené na hromádkách, nebo uložené v takových těch proutěných košíkách, tak to je kalamita. Skoro každý týden ty věci musím znova prát, protože jak to vezmu, tak to páchne zatuchle/plesnivě. Nepočítám to, pokud máte někde na zemi položenou nějakou tašku či něco, tak to taky zplesniví. Já jsem měla na zemi v ložnici takovou látkovou tašku, vzala jsem ji asi po dvou týdnech, a zespod to bylo plesnivé, celé vlhké, no hnus. A co mě zarazilo, na chodbě jsem měla tašku na notebook, a ta je z takového toho syntetického materiálu, jak bývají sportovní tašky, a tež to bylo plesnivé. Na zemi v obýváku máme polštáře na sezení, které jsou vycpané peřím - jsem to nějaký den vzala, že vyperu potahy, zespodu ty polštáře úplně plesnivé a mokré, takže letěly do koše. Zkrátka co může, bude plesnivět.
Tak, a teď se dostáváme k otázce, co proti té plísni jde dělat. Jak už jsem psala, opravdu budete muset často uklízet. Tím se rozumí, otírat věci, které plesniví, vytírat tatami, hlídat si prádlo a oblečení, a zkrátka dívat se, jestli někde něco není. Prodávají různé čističe či spreje, které jsou antimold/antiplíseň, některé z nich jsou jako prevence, takže ty věci neplesniví tak rychle, a některé jsou na stěny či místa, které už jsou opravdu hodně plesnivé. Samozřejmě, dají se pořídit i věci, abyste tu vlhkost v domě, a s ní spojenou plíseň, potlačili. Nicméně, nikdy se té vlhkosti nezbavíte úplně, protože to k životu tady zkrátka patří.
Nejjednodušší, a nejlevnější věc, co můžete koupit, jsou takové krabičky, které zachytávají vlhkost. Vypadá to tak, že je to plastová krabička, v ní jsou jakési kuličky, a prý to nasbírá až dva hrnky vody. No, tak jsem ty krabičky koupila, protože mě zajímalo, jestli to funguje, a asi po deseti dnech na to čumim, a ta krabička byla do půlky plná vody. Rozhodně jsem nečekala, že to bude fungovat, ale funguje. Další věc, co se dá pořídit jsou takové malé sáčky, které pohlcují vlhkost, a jsou určené do šuplíků, anebo na pověšení do skříní, mezi prádlo apod (žádná sláva, sáčky v šuplíku,a šuplík plesnivý). Moderní doba zaručuje taky to, že je možno koupit něco, co vypadá jako ventilátor či taková krabica, a ono to pohlcuje vlhkost v pokojích. Taktéž většina klimatizací má program, který je přímo na pohlcení vlhkosti, sice to neodtáhne všechno, ale trochu to pomáhá. Samozřejmě se jako prevence proti plísni doporučuje hodně větrat, ale mě se teda nezdá, že by to mělo nějaký efekt, řekla bych, že je to kolikrát ještě horší.
Taky, nemyslete si, že ta vlhkost okolo je jen během období dešťů. Bývá to prakticky po celé léto, jen když svítí slunko, tak to není až tak hrozné, jako když prší. Vlhkosti se tu opravdu nezbavíte.
No, a na co se dál v létě připravit~
S jídlem se to v těchto dnech má tak, že co necháte volně v prostoru, např. otevřený balíček z chipsama, tak za takových 20-30minut z toho máte chipsy máčené ve vlastní šťávě. Můj chlap si nasypal do misky brambůrky, a za 20minut je měl úplně zvlhlé. Takže doporučuju jídlo konzumovat opravdu rychle, anebo na to myslet, a pořádně to balit, nebo dávat do sáčku. Já teď dost využívám i lednici, protože nechat si třeba čokoládu někde jen tak, tak se to totálně roztopí, a spousta takových těch sladkostí, jakože třeba lízátka, se vám normálně bude topit před očima. Pokud zapomenete rýži v rýžovaru (tak jako já), druhý den to smrdí jak zkvašené zkažené něco, takže opravdu pozor na jídlo, tady jak je většinou přes den 30°C a více, tak se věci kazí rychlostí blesku.
Jak už jsem psala v nějakém předešlém článku, k létu patří hmyz, a je ho tu fakt spousta. Na levelu č.1 co se týče otravnosti je momentálně u mě komár. Postupem času, co tady žiju, jsem zjistila, že se u nás na zahradě a v okolí domu vyskytujou dva druhy komárů. Jeden je takový ten klasik, hnědý, a druhý je taková černobílá pruhovaná svině, a ten je opravdu otravný a vytrvalý. Ten pruhovaný zmetek je většinou v okolí bambusu, či bambusových lesů, a protože náš pošahaný soused má na zahradě bambusový lesík, tak jich máme kolem domu opravdu dost. Nevadí jim ani repelent, ani katori senko, většinou kolem vás budou kroužit, a hledat nějakých 5x5cm, kde ten repelent nemáte, nakonec ale, protože pro ně je priorita se nažrat, tak vás poštípou i tak, repelent nerepelent. Vyzkoušela jsem těch repelentů několik, většinou to funguje tak 20 minut, než se ti pruhovaní jedinci osmělí. Když jdu na zahradu bez toho, aniž bych se něčím postříkala, tak během 5 minut mám tak 7-10 štípanců. Já se divím, že se mě ještě sousedi neptali, jestli nejsem členem nějakého kung-fu spolku, protože jak se pokouším ty komáry odhánět, tak to jsou pohyby na které by byl hrdý i Bruce Lee.
Jinak hodně lidí zajímají švábi, protože ti jsou většinou zdrojem paniky - šváby tento rok moc nemáme, já dost často uklízím, takže se jim u nás asi moc nelíbí. Jako semtam najdu, ale to je tak 1-2 za měsíc. Oproti švábům ale máme takové mikro mravence - oni ti blbci furt pochodují kolem umyvadla v koupelně, nevím, co tam dělají, když tam nic k jídlu není, asi budujou nějaký swimming pool či co. A normální mravence máme v genkanu (ta vstupní chodba se stupínkem), kde se rozhodli, že si vybudují mraveniště, protože je tam asi chládek. Postříkám je, půlka populace v p****i, nicméně ti idioti se tam do dvou dnů promenádují zase. Jinak pavouci klasika, ten velký hnusný, sem tam najdu - já mám každý večer "hunting time", kdy s lepačkou chodím po baráku, a zabíjím všechno co se pohne(né každý den něco najdu). Jediné povolení zdržovat se v našem domě mají gekoni, kteří za A)sežerou, co jsem nezabila, a za B)jsou kawaii.
No, a teď k tomu, co tohle počasí a vlhkost udělá s váma? Ano, opravdu si budete celé léto připadat jak ve skleníku. Při pohybu budete za deset minut celí lepkaví a upocení, nezáleží na tom, čím vším se napatláte a nastříkáte, prostě se budete jak ta sviňa potit celý den. Spásou se stávají klimatizované místa, nicméně ty přechody z venku do klimy taky nejsou zdravé - většinou skončíte s bolestí v krku, což je tu naprosto normální. Spousta místních nosí roušky, a mě se vždycky lidi z ČR ptají, proč jsou tu ty roušky tak populární. Jo, jeden důvod je, že je to moderní, takže to nosí jako doplněk, ale druhý důvod je, že to nosí proto, když jsou nemocní, aby nenakazili ostatní, popř. aby se oni sami nečím nenakazili, a při těchhle výkyvech teplot, jakože přechodech z venku do klimatizovaných míst, je naprosto normální, že tady spousta lidí kašle a chrble, a bolí je v krku. Ta klima sice není ideální, nicméně bez ní to nejde, protože pokud jste celý den někde bez klimy, většinou skončíte s přehřátím těla, čili úpalem, anebo budete tak vyšťavení, že budete naprosto neschopni pohybu. Je to zase kvůli té vlhkosti, protože pot se v tomhle klimatu z těla neodpařuje tak, jak by měl. Já když jsem třeba celý den doma, a nepoužiju klimu, tak jsem totálně KO, a nejsem schopná vůbec nic dělat. Takže chladit se, je tady nutnost.
Zchladit se můžete buď klimatizací, která je součástí většiny domů, bytů, obchodů, anebo klasika je ventilátor- tady jsou ty ventilátory tak vychytané, že se do toho dají koupit takové pytlíky, ty se dají na mražák, a jak jsou zmrzlé, tak se šoupnou dovnitř do toho ventilátoru, a ono to pak fučí studený vzduch. Hodně populární je taky klasický uchiha vějíř, se kterým lidi často chodí po venku, a druhá věc co frčí, jsou higasa, neboli paraplata? (slunečník, deštník, nevím jak to česky nazvat). Mě třeba horko nikdy nevadilo, ale tady v tomhle klimatu je to opravdu na chcípnutí. No, a jedeme dál.
Spousta lidí, co tady byla na dovolené, se diví tomu, jaktože japonci třeba ve vlakách v létě nesmrdí tak, jako češi. Není to proto, že by se nepotili, ale hodně lidí si do práce nosí na převlečení nějakou košili či triko, takže se před odchodem převlečou, a pak ve vlaku při cestě domů zkrátka nesmrdí. Převlíkají se většinou právě z toho důvodu, aby nesmrděli jiným lidem. Navíc, ty vlaky a veškerá hromadná doprava je klimatizovaná, takže přesuny nejsou tak hrozné, jako třeba v ČR, tudíž se lidi tak nepotí. Místní taky používají vlhčené ubrousky anebo spreje, prodávají se i takové jakože vložky do podpaží, takže se dá opravdu koupit spousta věcí na to, aby nesmrděli, či se tak nepotili. Hodně často můžete vidět lidi, většinou chlapy, kteří pochodují s takovýma malýma ručníčkama-slouží to na utírání potu z ksichtu, a ty malé ručníky jsou tady fakt in. Druhá varianta jsou týpci s ručníkama zavázanýma na hlavě - většinou to tedy nosí manuálně pracující lidi, nějací si to namáčí do vody, aby to chladilo, nějací to mají jen proti potu. Náš známý to s oblibou často nosí, tak jsem se ho ptala, načež mi bylo řečeno "že je v tom kurevsky cool", takže proto to má. Tož nevim.
No, a na závěr se ještě musím vyjádřit k tématu speciálně pro dámy. Začala bych asi vlasama. Počítejte s tím, že vlasy si v tomhle počasí budete mýt ob den. Jak se vlastně celý den člověk potí, tak ta hlava se potí taky, a vlasy jsou hrozně rychle mastné, a slepené. Mě to s**e proto, že si vlasy barvím, navíc moje barva je docela drahá, takže mýt to každý druhý či třetí den je fakt radost. Plus, pokud tady použijete lak na vlasy, další den to je tak slepené a mazlavé, že si tu hlavu prostě musíte umýt. Vlasama to samozřejmě nekončí. Doporučuju pořídit si hromadu čistících gelů, pěn a vod na ksicht, nejlépe s alkoholem. Je to proto, že v tomhle počasí, jak se pořád potíte, začne se vám dělat akné či něco podobného. Mě se nikdy nic nedělalo, začalo to teď s tímhle počasím, to podotýkám že mám dost suchou pleť, ale bez té alkoholové čistící pěny to tu prostě nejde. I moje kamarádky, co jsou cizinky, říkaly, že tu s tím mají problém, že si pořád musí umývat ksicht, aby se jim tam nedělal nějaký bordel. No, a přejdeme k make-upu, se kterým je to tu taky veselé. Pokud doma nemáte zaplou klimu, už nanášení toho make-upu či korektoru bude vypadat jako roztírat si po hubě korektor s vodou. Bez pudru ven rozhodně nevyrážejte, protože se budete pudrovat znova a znova každých 30minut. V opačném případě po 30 minutách bude váš ksicht lesklý jak sklo. To podotýkám, že momentálně používám věci od Kate Von D, které by měly být kvalitní, ale přesto, jak vylezu ven, tak jsem fakt za deset minut celá orosená jak žaba u rybníka, naštěstí teda, ty její stíny i linky drží dobře. Doporučuju stylový doplněk, čímž je vějíř, protože si tím můžete ovívat ksicht, a zároveň si ho trochu sušit, a užitečné je i již dříve zmiňované paraple, čili higasa, protože vám slunko celý den nejebe na hlavu - prodávají jich tu hromady, a tak kawaii, že je z čeho vybírat.
Shrnuto, tady je prostě léto jiné, než v Evropě - můj otec je vždycky jakože "ale když jsme bývali přes léto u dědy v CHorvatsku, tak ti to horko nikdy nevadilo". Jó, nevadilo, protože tam je takové to suché horko, ale tady je to fakt jak ve skleníku. Teploty jsou přes den většinou okolo 32°C. Musím říct, že i můj chlap, přestože je "local hero", a měl by být na tohle klima trochu zvyklý, se plahočí jak lemra, smrt v očích když zjišťuje předpověď počasí na další den, a když máme jít někam ven nebo do obchodu, tak je ochotný udělat nevím co, jen aby mohl zůstat doma, a nemusel absolvovat nějaký pohyb na slunku či venku.
Tak, pro dnešek zase končím, v příštím článku budeme s létem pokračovat.

5
Průměr: 5 (2 hlasy)